Інструкція монтажу профнастилу своїми руками

Монтажити або не монтажити профнастил своїми руками? .. Це питання точно не виникне, якщо в якості покрівельного покриття ви вибрали профільований настил. Покрівельний профлист - міцний, довговічний і дуже простий в монтажі матеріал. Ідеальна геометрична форма, легкість і невелика товщина максимально спрощують монтажні роботи і дозволяють побудувати якісну покрівлю навіть тим, хто не має двох вищих технічних освіт.

Профнастил легко підняти, легко укласти і ще простіше закріпити. Незважаючи на міцність, цей листовий матеріал не потребує попередньому свердлінні. Досить правильно підібрати саморіз і ... Але, про все по порядку!



Види покрівель з профнастилу: односхилий, двосхилий, вальмовий

Плануючи монтаж покрівлі з профнастилу своїми руками, слід приділити максимум уваги конструкції даху. Від конструктивних особливостей залежить:
  • Вибір марки профнастилу;
  • Кількість матеріалу;
  • Крок обрешітки;
  • Схема розкладки;
  • Розмір нахлеста;
  • Тип кріплень і багато іншого.
Найбільш поширені варіанти покрівель:
  • односхила;
  • двосхила;
  • вальмова.

Вибір матеріалу. Надійна покрівля - дах з несучого профнастилу.

Кожній покрівлі - свій профлист! Вибираючи профнастил для покрівлі даху своїми руками, звертайте увагу на:

  • Висоту гофра:
  • Товщину сталі;
  • Тип покриття.
Різновидів профнастилу дуже багато, класифікація докладно описана в статті - Види профнастилов по ГОСТ-24045. Універсальність матеріалу часто стає причиною виготовлення низькоякісного покрівельного покриття. У приватному будівництві для перекриття невеликих покрівель нерідко використовують парканний профнастил, укладаючи його на суцільну обрешітку. Технологічно це в корені невірно, та й примарна економія викликає сумніви. 

Невелика товщина декоративного стінового профлиста і мала висота гофри не забезпечують достатньої міцності і надійності, а додаткові витрати на облаштування суцільної обрешітки тільки збільшують вартість даху.



Оптимальним варіантом для будь-якого даху стане універсальний або несучий профнастил - маркується великими літерами НС і Н відповідно. Висота гофри покрівельного профнастилу - понад 20 мм, товщина листа - понад 0,5 мм, тип покриття - оцинкований або покритий декоративно-захисним полімерним шаром.
Характеристики профнастилу - важлива складова правильного вибору, але не варто забувати і про конструктивні особливості дахів. Існує кілька базових правил, дотримання яких допоможе не помилитися у виборі матеріалу:
  • Чим нижче ухил покрівельного ската, тим вище гофр профлиста і товщі сталь;
  • Чим вище снігове і вітрове навантаження, тим вище несуча здатність профлиста;
  • Чим ширше крок опор, тим міцніше повинен бути профлист.
Кроквяна система і решетування. Підготовка до монтажу покрівлі з профнастилу
Приступати до монтажу покрівлі з профнастилу слід тільки після того, як ви переконаєтеся в абсолютній геометричній точності кроквяної системи - перекоси і невідповідність скатів по висоті неприпустимі.

Решетування для покрівлі з профнастилу в більшості випадків - розріджена, в місцях стиків і примикань - суцільна. Виконується з бруска,
дошки або металопрофілю.

У приватному будівництві при виготовленні покрівлі з профнастилу своїми руками найбільш часто застосовується саме дерево. Матеріал обрешітки впливає на підбір кріплень. Для дерев'яної обрешітки - саморіз з рідкою різьбою, для металевої - з частою. В обох випадках самонарезающий гвинт виготовлений з міцної високовуглецевої сталі, оцинкований,
забезпечений гострим свердлом і неопренової шайбою-ущільнювачем.

Технологія монтажу покрівлі з профнастилу своїми руками
Технологія покриття даху профнастилом своїми руками залежить від конструкції даху. Односхилий і двусхилий дах криють профнастилом, починаючи від краю ската, вальмову - з середини вальми. Уздовж карнизного свіса натягується шнурок, який буде служити свого роду орієнтиром - по ньому рівняються листи. Піднімати і укладати профнастил на дах,
слід, дотримуючись черговості монтажу. Залежно від довжини ската підбирається схема розкладки. Накривати дах профнастилом можна в один або два ряди.



Залежно від кута ухилу скатної покрівлі, визначається розмір нахлеста сусідніх листів і сусідніх рядів. Чим нижче, кут ухилу, тим більше матеріалу закладається встик. Як правило, нахлест між верхнім і нижнім рядами становить 15-20 см, між лівим і правим - одна-дві хвилі.
Для плоских покрівель і дахів з малим ухилом обов'язкове додаткова герметизація.

У місцях примикання, складних стиків, віконних прорізів і т.д. монтуються добірні елементи. 
Кріплення профлиста до обрешітки здійснюється за допомогою саморізів, листів між собою - за допомогою саморізів або спеціальних заклепок. Попередньо свердлити профлист слід тільки в разі, якщо товщина самого листа перевищує 1-1,5 мм, а в якості прогону використовується металевий профіль товщиною більше 2,5 мм.
У приватному будівництві такі випадки є поодинокими, тому, якщо ви вирішили крити дах профнастилом своїми руками правильно, відкладіть дриль в сторону.

Типові помилки монтажу
  • Неправильний підбір марки і розміру профнастилу не варто купувати профлист великої довжини: по-перше, він дуже незручний в монтажі, по-друге, під впливом перепаду температур лист змінює розмір. Для малої довжини зміни несуттєві, для листів завдовжки понад 7-10 метрів різниця становить близько 5 мм;
  • Неправильна схема розкладки порушення принципу правильного монтажу загрожує протечками, монтаж за схемою дозволяє забезпечити герметичність, не вдаючись до додаткових заходів з ущільнення стиків;
  • Порушення черговості кріплень і неправильний підбір саморізів грунтовно кріпити профлист до обрешітки слід тільки після того, як ви переконаєтеся в його правильному положенні. Для попередньої фіксації досить одного шурупа у коника і одного біля парапету;

Коментарі